گیترید چگونه گیترید شد؟

در تابستان ســـال ۱۹۶۵ میلادی مربی تیم فوتبال دانشگاه فلوریدا با گروهی از محققان پزشکی این دانشگاه دیدار کرد.  این مربی می‌خواست بداند چرا بسیاری از بازیکنانش دچار گرمازدگی یا بیماری‌های مرتبط با گرما می‌شوند. محققان دانشگاه پس از انجام آزمایش‌ها و بررسی‌های لازم کشف کردند که دو عامل کلیدی بازیکنان تیم گیتور۱  (تیم فوتبال دانشگاه) را در برابر گرما آسیب‌پذیر کرده است؛ عامل نخست از دست رفتن مایعات و الکترولیت‌ها از طریق تعریق شدید و عامل دوم عدم جایگزینی کربوهیدرات مصرف‌شده در بدن بازیکنان بود. پس از این کشف محققان یافته‌های خود را به آزمایشگاه بردند و یک نوشیدنی با فرمولاسیون متعادل از کربوهیدرات و الکترولیت تهیه کردند. این نوشیدنی جدید، گیترید۲  نامیده شد که برگرفته از نام تیم‌ ورزشی دانشگاه بود و خیلی زود هم نتیجه داد؛ در سال ۱۹۶۷ وقتی تیم فوتبال فلوریدا اولین بردش را در مسابقات اورنج بول۳  (مسابقات بین دانشگاهی فوتبال آمریکایی) در برابر تیم جورجیا تک۴  به دست آورد، از این نوشیدنی جدید به عنوان یک عامل مهم در پیروزی خود نام برد. نوشیدنی گیترید حتی سروصدای زیادی در جامعه‌ی ورزشی به پا کرد، به طوری که بابی داد۵  سرمربی تیم یلو ژاکتز۶  در جواب به این سؤال که چرا تیمش شکست خورد، پاسخ داد: «چون ما گیترید نداشتیم و این تفاوت ما با دیگران بود.»

مدت کوتاهی بعد از پیروزی تیم دانشگاه فلوریدا در اورنج بول، محققان پزشکی این دانشگاه با شرکت استوکلی ون۷  (شرکت بسته‌بندی غذاهای آماده) برای تولید و فروش گیترید وارد معامله شدند. در سال ۱۹۸۳ برند گیترید توسط شرکت کواکر اوتز۸  خریداری شده و بلافاصله بعد از آن به نوشیدنی رسمی لیگ جهانی فوتبال آمریکایی۹  تبدیل شد. موفقیت قطعی گیترید در زمین‌های بازی موجب شد تا محبوبیت زیادی میان ورزشکاران دانشگاهی و حرفه‌ای پیدا کند. دیری نگذشت که این برند به نوشیدنی رسمی تعدادی از لیگ‌ها و تیم‌های حرفه‌ای ورزشی تبدیل شد؛ لیگ بزرگ بیسبال۱۰، لیگ بزرگ فوتبال۱۱، لیگ جهانی هاکی۱۲، انجمن جهانی بسکتبال۱۳، انجمن جهانی بسکتبال بانوان۱۴  و بیش از ۷۰ تیم دانشگاهی دیگر.

گیترید همچنین به خاطر تبلیغات خلاقانه‌اش شهرت فراوانی پیدا کرد. تبلیغ معروف «مثل مایک باش»۱۵ با حضور ستاره‌ی دنیای بسکتبال، مایکل جردن۱۶‌ که برنده‌ی ۶ قهرمانی در دهه‌ی ۱۹۹۰ بود، نمونه‌ای از آن تبلیغات ماندگار است. با آغاز هزاره‌ی جدید، گیترید به یک برند جهانی با فروش بیش از ۲ میلیارد دلار تبدیل شده بود. در سال ۲۰۰۱ یکی از غول‌های مواد غذایی و نوشیدنی یعنی شرکت پپسی۱۷ ، کمپانی کواکر اوتز را به قیمت ۱۳ میلیارد دلار خریداری کرد. به گفته‌ی بیشتر تحلیل‌گران دلیل عمده‌ی این کار، اشتیاق پپسی برای اضافه کردن گیترید به مجموعه نوشیدنی‌های خودش بود که شامل پپسی، مانتین ژو ۱۸، تروپیکانا۱۹، آکوافینا۲۰  و دیگر برندهای معروف می‌شود.

در دهه‌ی اول هزاره‌ی جدید، شرکت پپسی، نوشیدنی گیترید را در سیستم توزیع وسیع خود قرار داد و از طعم‌ها و بسته‌بندی‌های متنوع و بی‌شمار این نوشیدنی رونمایی کرد. گیترید همچنین در جذب ورزشکاران حرفه‌ای به جمع هوادارانش بسیار موفق عمل کرد و ستارگانی چون سرنا ویلیامز۲۱، اوسین بولت۲۲، کویــن دورانــت۲۳ و چندین‌و‌چند ســتاره‌ی ورزشی دیگر به جمع هواداران این نوشیدنی پیوستند.

در سال ۲۰۰۷ درآمد بازار نوشیدنی‌های ورزشی، تنها در آمریکا به رقمی نزدیک به ۸ میلیارد دلار در سال رسید که گیترید با سهم ۸۰ درصدی از این بازار، یکه‌تاز میدان بود. تقریباً ۹۰ درصد از بودجه‌ی تبلیغات این نوشیدنی به تبلیغات تلویزیونی اختصاص داشت. مخاطبان این تبلیغات در درجه‌ی اول آقایان در رده سنی ۱۸ تا ۴۹ ساله بودند و شامل ورزشکاران دبیرستانی، ویکند وریر۲۴و سایر علاقه‌مندان این برند می‌شدند. در سال ۲۰۰۸ بازار نوشیدنی‌های ورزشی به دلیل شرایط اقتصادی ایالات‌متحده سقوط کرد و بعد از چندین دهه‌ رشد ثابت، گیترید با کاهش فروش و سهم بازار مواجه شد. در چنین شرایطی مشکل دیگری نیز گیترید را تهدید کرد؛ محصولات نوپای رقیبی که به بازار معرفی می‌شدند؛ محصولاتی مانند بسته‌ها و نوشابه‌های انرژی‌زا، آب‌های غنی‌شده با ویتامین، پودرهای پروتئین و دیگر مکمل‌هایی که گزینه‌های مغذی ورزشی بیشتری را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دادند.

تیم بازاریابی گیترید متوجه شد که بازار توسط رقبای جدید در حال اشباع شدن است و مخاطبان هدفش روز‌به‌روز کاهش پیدا می‌کنند. این تیم همچنین متوجه نیاز بازار به محصولی شد که نه‌تنها بر آب‌رسانی به بدن تمرکز داشته باشد، بلکه بتواند تمام نیازهای سوخت‌رسانی بدن را نیز تأمین کند. در پاسخ به این چالش‌ و با هدف ارائه‌ی طیفی از محصولات مغذی ورزشی که برای رفع نیازهای سوخت‌رسانی ورزشکار در تمام فازهای فعالیتی طراحی شده باشد، این برند در سال ۲۰۱۰ گیترید پرایم۲۵  و گیترید ریکاوری۲۶  را به عنوان بخشی از محصولات سری جی۲۷ وارد بازار کرد.

گیترید هنگام عرضه‌ی محصولات جدید، استراتژی تازه و وسیع خود را برای دستیابی به اهداف بازاریابی ارتباطی اجرا کرد. این اهداف شامل موارد زیر می‌شد:

ایجاد آگاهی از محصول جدید

تشویق به امتحان کردن آن

ایجاد درک علمی از محصول جدید در بین بازار هدف

ایجاد اعتبار و اعتماد علمی در بین افراد تأثیرگذار

از جمله اقداماتی که گیترید برای معرفی محصول جدیدش انجام داد، ساختن یک رختکن سیار بود که به دبیرستان‌های کشور می‌رفت و ورزشکاران هدف (دانش‌آموزان ورزشکار) را با محصول جدید از دیدگاه یک ورزشکار موفق آشنا می‌کرد. همچنین آزمایشگاه عملکرد گیترید (که یک مؤسسه علمی ورزشی سیار بود) ساخته شد تا در آن نوشیدنی گیترید بر روی ورزشکاران امتحان شود و چگونگی تأثیر آن مستقیماً مورد آزمایش قرار بگیرد.

همچنین در این مدت گیترید موقعیت خود را در رسانه‌های اجتماعی تثبیت و تشدید کرد و با راه‌اندازی میشن کنترل  در فضای مجازی، شکل تعامل خود را با ورزشکاران به‌روزرسانی کرد. اتاق میشن کنترل۲۸ در شیکاگو نظرات ابرازشده درباره‌ی این برند را در بسترهای مختلف اجتماعی بررسی می‌کرد. میشن کنترل نه‌‌تنها به موتوری برای گردهم‌آوردن نظرات ورزشکاران رقابتی و سایر علاقه‌مندان تبدیل شد؛ بلکه بر عمیق شدن ارتباط مصرف‌کنندگان و پیشبرد آگاهی از برند تأثیر به‌سزایی گذاشت. این پروژه از زمان شروع به کار در سال ۲۰۱۰ منجر به بیش از هزاران گفتگو در شبکه‌های مختلف اجتماعیِ گیترید شد و به رشد سریع برند گیترید در فضای مجازی کمک فراوانی کرد.

از زمان راه‌اندازی محصولات سری‌ جی، گیترید با وجود ادامه‌ی روند تبلیغات رسانه‌ای سنتی، وابستگی خود را به رسانه‌های جمعی کاهش داده و بیشتر بر کمپین‌های بازاریابی کاملاً یکپارچه تمرکز کرد. این کمپین‌ها ابزارهای متنوعی مانند رسانه‌های اجتماعی، چالش‌ها و مسابقه‌های برند را برای ارتباط با مصرف‌کنندگان به کار می‌گیرند.

گیترید اخیراً با انتشار مجموعه‌ی تحت وبی به نام «همه‌چیز برای اثبات»۲۹ علم ورزش را در مرکز توجه قرار داده است. این مجموعه ویدیویی، فعالیت ۱۴ نفر از برترین تازه‌کاران فوتبال امریکا را نمایش می‌دهد. آن‌ها با مؤسسه‌ی علم ورزش گیترید همکاری کردند تا عملکرد خود را به بالاترین حد ممکن برسانند و در زمینه‌ی حرفه‌ای خود موفق شوند.

گیترید بازار را با طیف جدیدی از محصولات خود احاطه کرده است و همچنان به تکامل خود از یک تولیدکننده‌ی نوشیدنی ورزشی به یک شرکت نوآور در عملکرد ورزشی ادامه می‌دهد. اخیراً این برند با علم به اینکه ورزشکاران نیازهای سوختی خاصی دارند، خط تولید محصولاتی جدید تحت عنوان گیترید ایندیورنس۳۰  را راه‌اندازی کرده است تا نیازهای سوختی بسیار خاص ورزشکاران استقامتی را تأمین کند. این برند در محصولات سری‌ جی و گیترید ایندیورنس با نوآوری‌های متعددی که برای رساندن غذا، مایعات و مواد مغذی در تمام فازهای فعالیتی انجام داده است، در تأمین نیاز ورزشکاران موفقیت چشمگیری داشته است.

هدف نهایی گیترید این است که از یک ماهی بزرگ در رودخانه‌ی نوشیدنی‌های ورزشی، به یک نهنگ در اقیانوس ۲۵ میلیارد دلاری مواد مغذی ورزشی تبدیل شود. این هدف از طریق شناساندن برند گیترید به عنوان مرجع دانش سوخت‌‌و‌ساز در ورزش‌ عملی شده است. هم‌اکنون استراتژی‌های گیترید امتحان خود را پس داده و این برند با افزایش ۹ درصدی فروش در سال ۲۰۱۱ و به دنبال آن با رشد ۵ درصدی در سال ۲۰۱۳ به جای اول خود در بازار بازگشته است.

گیترید در طی تاریخ ۵۰ ساله‌ی خود، پیوسته یک نوآور بوده و جایگاه برتر خود را همواره تقویت کرده است. این شرکت از یک غول نوشیدنی به یک شرکت مغذی ورزشی تبدیل شد و همچنان با شعار تبلیغاتی «از درون برنده شو » ۳۱ مسیر خود را ادامه می‌دهد.

منابع

۱.Gator
۲.Gatorade
۳.Orange Bowl
۴.Georgia Tech
۵.Bobby Dodd
۶.Yellow Jackets
۷.Stokely-Van
۸.Quaker Oats
۹.NFL
۱۰.MLB
۱۱.MLS
۱۲.NHL
۱۳.NBA
۱۴.WNBA
۱۵.Be Like Mike
۱۶.Michael Jordan
۱۷.Pepsi
۱۸.Mountain Dew
۱۹.Tropicana
۲۰.Aquafina
۲۱.Serena Williams
۲۲.Usain bolt
۲۳.Kevin Durant
.۲۴/ Weekend warrior types قشری از طبقهی کارمند
که آخر هفتههای خود را در صرف انجام
یک فعالیت خاص میکنند.
۲۵.Gatorade Prime
۲۶.Gatorade Recover
۲۷.G
۲۸.Mission control
۲۹.Everything to Prove
۳۰.Gatorade Endurance
۳۱.Win from within

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *