چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

در حال حاضر حدود ۲۶۰۰۰ نفر از هم وطنان ما به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف که امکان درمان آنان از روش های جاری سلب شده است، نیازمند پیوند عضو هستند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

از این تعداد روزانه حدود ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند. در ایران سالانه حدود ۳۰۰۰ مرگ مغزی قابل اهدا اتفاق می افتد که از این تعداد کمتر از ۱۰۰۰ نفر به اهدا می رسند.

اگر در فاصله زمانی کوتاه پس از ایجاد حادثه ای که منجر به مرگ مغزی شده است (چند دقیقه)، بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی وصل شود، با ادامه ضربان قلب ( بر اثر رسانیدن اکسیژن با تنفس مصنوعی ) می توان خون رسانی اعضا و احشای بدن را برای مدتی کوتاه ( از یک الی ۱۴ روز) حفظ نمود.

در فاصله طلایی بین شروع مرگ مغزی تا بروز ایست قلبی می توان در صورت رضایت خانواده، از اعضای این انسان های فوت شده استفاده کرد و موجبات نجات جان چندین بیمار نیازمند به پیوند را از مرگ حتمی فراهم نمود.

هر انسان مرگ مغزی می تواند ۵۳ نفر را از معلولیت و ۸ نفر را از مرگ نجات دهد. انجمن اهدای عضو ایرانیان اقدامات خوبی، برای فرهنگ سازی و تسهیل انجام پیوند عضو در ایران انجام داده است. یکی از این اقدامات ایجاد درگاه های متنوع برای پیوستن به خانواده اهداکنندگان عضو و دریافت ساده و آسان کارت اهدای عضو است.

برای دریافت کارت اهدای عضو می توانید کد ۳۴۳۲*۳* را شماره گیری کرده و یا کد ملی خودتان را به شماره ۳۴۳۲ پیامک نموده و یا به پایگاه اینترنتی www.ehda.center مراجعه فرمایید.

همین لحظه به خانواده داوطلبان اهدا کننده عضو بپیوندید.