جایزه کلیو : اسکار تبلیغات

جشنواره‌ی کلیو۱  بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین رویداد رقابتی در دنیای تبلیغات است. هرساله آژانس‌های معتبر تبلیغاتی از سراسر دنیا آثار خود را در این جشنواره در معرض داوری قرار می‌دهند و برای تصاحب عنوان بهترین و خلاقانه‌ترین اثر با یکدیگر رقابت می‌کنند. جایزه کلیو برای دنیای تبلیغات جایگاهی مانند اسکار در سینما دارد. مجله‌ی تایم۲  از این رویداد به عنوان شناخته‌شده‌ترین مراسم اهدای جوایز در دنیای تبلیغات یاد می‌کند. کلیو می‌کوشد آثار خلاقانه‌ای را شناسایی کند که نه‌تنها باعث جلب توجه مشتری و مطرح‌شدن برند می‌شوند، بلکه می‌توانند نقش مؤثری در ارتقای صنعت جهانی تبلیغات داشته باشند.

تاریخچه

این جشنواره در سال ۱۹۵۹ میلادی به دست والاس ای. راس۳  که از فعالان صنعت تبلیغات در نیویورک بود، بنا شد. نام کلیو ۴ برگرفته از نام الهه‌ی شعر و موسیقی در یونان باستان است.

دههی ۱۹۶۰

جایزه کلیو برای نخستین بار در سال ۱۹۶۰ به برترین تبلیغات تلویزیونی آمریکا اهدا شد. در آن سال هر برنده مجسمه‌ی طلایی طراحی‌شده به دست جورج اولدن۵  را به عنوان جایزه به خانه  برد. این رقابت به مرور زمان وسعت پیدا کرد؛ تا جایی که گستره‌ی آن در سال ۱۹۶۶ به آثار سینمایی و تلویزیونی بین‌المللی نیز رسید و در سال ۱۹۶۷ بخش تبلیغات رادیویی امریکا هم به آن اضافه شد.

دههی ۱۹۷۰

مراسم اهدای جوایز کلیو که در سال ۱۹۷۲ با مدیریت بیل اونز ۶ و با هزینه‌ی ۱۵۰ هزار دلاری برگزار ‌شد، در حال تبدیل‌شدن به یک مراسم سودآور برای شرکت‌های سرمایه‌گذار بود. در آن زمان درآمد سالیانه‌ی جشنواره‌ی کلیو به ۵/۲ میلیون دلار در سال می‌رسید که بخش بزرگی از این مبلغ، حاصل هزینه‌ی ثبت‌نام نامزدهای کلیو (۷۰ تا ۱۰۰ دلار برای هر اثر) بود.

آقای اونز هرساله با اضافه‌کردن بخش‌های تازه، جشنواره را گسترده‌تر می‌کرد. بخش‌های زیر به مرور زمان به این جشنواره اضافه شدند:

تبلیغات چاپی ایالات ‌متحده امریکا (۱۹۷۱)

تبلیغات چاپی بین‌المللی (۱۹۷۲)

تبلیغات بین‌المللی رادیویی (۱۹۷۴)

طراحی بسته‌بندی ایالات متحده امریکا (۱۹۷۶)

طراحی بسته‌بندی بین‌المللی و تبلیغات حرفه‌ای ایالات متحده امریکا (۱۹۷۷)

دههی ۱۹۸۰

در سال ۱۹۸۳ اونز با قرار دادن تبلیغات تلویزیون کابلی به جایزه ی‌کلیو وسعت بخشید. به‌ علاوه برای مراسم سال ۱۹۸۴ این قانون را  تعیین ‌کرد که آثار ارسالی به جشنواره باید در سال گذشته ثبت و پخش شده باشند. با وضع این قانون، آژانس‌های تبلیغاتی برای پخش تبلیغ و شرکت دادن آثار خود در جشنواره، به تکاپوی بیشتری افتادند.

در سال ۱۹۸۷، تبلیغات زبان اسپانیایی نیز به بخش‌های مسابقه افزوده شد.

دههی ۱۹۹۰

در سال ۱۹۹۱ گردانندگان جایزه‌ی کلیو دچار بحران مالی و ورشکستگی شدند. عدم حضور مقامات شرکت و مدیرعامل کلیو در مراسم اهدای جوایز آن سال باعث به هرج‌ومرج کشیده‌ شدن مراسم شد. در روزهای بعد این جمله تیتر خبری رسانه‌ها بود: «فروپاشی کلیو؛ آشفتگی و توطئه از معتبرترین جایزه‌ی دنیای تبلیغات، یک مضحکه ساخته است.»

در ۱۷ مارس ۱۹۹۲ کمپانی کلیو با ۸/۱ میلیون دلار بدهی اعلام ورشکستگی کرد. پیش از آن تعدادی از کارکنان کلیو به دلیل عدم دریافت حقوق ماهانه شرکت را ترک کرده بودند.

آقای اونز قصد داشت کمپانی کلیو را به ارزش ۲ میلیون دلار بفروشد اما نشریات تجاری قیمت حراج را ۱۰ هزار دلار گزارش کردند. در نهایت این شرکت به قیمتی محرمانه به یک ناشر شیکاگویی به نام روث راتنی۷  واگذار شد. او این رویداد را دوباره سازمان‌دهی کرد و آن را مراسم اهدای «جوایز کلیوی جدید» ۸ نامید. ولی کلیو جایگاه گذشته‌اش را از دست داده بود و تعداد آثار ارسالی به جشنواره با ۷۵ درصد کاهش نسبت به دوره‌های قبل، به ۶ هزار اثر رسید.

همان‌طور که گفته شد، راتنی جایزه کلیو را دوباره سازمان‌دهی کرده و فرآیند رقابتی آن را تغییر داد. مهم‌ترین تغییر، ترکیب بخش داخلی و بین‌المللی جشنواره بود؛ به طوری که در کلیوی جدید، شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌های خارجی به شکل مستقیم با هم رقابت می‌کردند. آژانس سوئیسی کنسالت-ادویکو یانگ اند روبیکام۹برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کمپین تلویزیونی در نخستین دوره‌ی کلیو‌ی جدید شد.

چندی بعد در دادگاه حکم شد که کلیو باید هزینه‌ها را به طلبکاران مراسم ۱۹۹۱ پرداخت کند. در آن زمان راتنی با کمبود منابع مالی مواجه بود و نمی‌توانست این بدهی ۶۰۰ هزار دلاری را پرداخت کند. به این ترتیب شخصی به نام جیمز ام. اسمیت۱۰  که قبلاً تدوینگر فیلم بود، این مبلغ را پرداخت کرد و به مالک مراسم جایزه‌ی کلیو تبدیل شد.

سرانجام در سال ۱۹۹۷ کلیو به یک شرکت رسانه‌ای هلندی به نام وی‌ان‌یو۱۱ فروخته شد. در سال ۲۰۰۷ وی‌ان‌یو نام شرکت خود را به نیلسن۱۲  تغییر داد. در سال ۲۰۰۹ وقتی شرکت ای‌فایو گلوبال مدیا۱۳،  مجلات ادویک ۱۴ و  بیلیورد ۱۵ را از شرکت نیلسن گرفت، کنترل کلیو را هم از آن خود کرد.

داوری آثار

در جشنواره‌ی کلیو  آثار از تمامی نقاط جهان پذیرفته می‌شوند. این کار خلاقیت‌های ناشناخته را آشکار می‌کند و همچنین باعث جذب مخاطب در سطح بین‌المللی می‌شود. کلیو افرادی را به عنوان هیأت داوران انتخاب می‌کند که آثار خلاقانه‌‌ی ایشان در نوع خود بهترین است؛ این کار برای اطمینان از آن است که هر یک از داوران درک عمیقی از بازار رو به رشد و زمینه‌ی تخصصی خود داشته باشند. داوران موظف هستند که منحصراً به ارزش خلاقانه‌ی آگهی رأی بدهند. فرآیند داوری کلیو صادقانه، مردم‌سالار و غیرسیاسی است و گردانندگان جشنواره کلیو به هیأت داوران جهت‌ نمی‌دهند. داوران آزادند که به هیچ ‌یک از آثار جایزه‌ای اختصاص ندهند و یا هر تعداد جایزه‌ی طلا، نقره و برنز را که مناسب می‌بینند، در بخش‌های مختلف به آثار اهدا کنند.

قوانین شرکت در جشنواره

در هر دوره، آثار تبلیغاتی سال قبل مورد داوری قرار می‌گیرد و آژانس‌های تبلیغاتی می‌بایست آثار خود را در سال گذشته ثبت و پخش کرده باشند.

باید برای آثار تبلیغاتی از جانب سفارش‌دهنده پول پرداخت شده باشد. (به استثنای تبلیغات تولید شده برای مؤسسات خیریه و غیرانتفاعی)

یک اثر تبلیغاتی می‌تواند در چندین بخش به رقابت بپردازد.

آثاری که در سال‌های گذشته به جشنواره ارسال شده‌اند، در جشنواره پذیرفته نمی‌شوند. (به استثنای آثار ارسالی برای تالار مشاهیر)

اثر تبلیغاتی نباید موجب برانگیخته شدن حساسیت‌های ملی، مذهبی، فرهنگی و یا نژادی شود.

لازم است سفارش‌دهنده و یا صاحب اثر برای حضور آن اثر در جشنواره، اجازه رسمی بدهد.

حق کپی۱۶  آثار ارسالی به جشنواره کلیو تعلق می‌گیرد و این سازمان برای نمایش و بازسازی آثار آزاد است.

لازم است هزینه‌ی کارشناسی آثار پرداخت شود. (این مبلغ از ۱۵۰ دلار برای یک کار دانشجویی تا چند هزار دلار برای یک کمپین برندسازی متغیر است.)

فرآیند داوری کلیو به سخت‌گیری معروف است. کمتر از ۲۰ درصد آثار موفق به گذراندن کارشناسی اولیه می‌شوند. سپس داوران جشنواره آثار باقی‌مانده را برای انتخاب برنده‌ی تندیس طلا، نقره یا برنز دوباره بازبینی می‌کنند. حدود ۵ درصد آثار برنده‌ی تندیس می‌شوند و کمتر از یک درصد آن‌ها طلا می‌گیرند. از میان برندگان طلا، جایزه‌ی بزرگ کلیو۱۷  (مهم‌ترین جایزه جشنواره) به استثنایی‌ترین اثر اهدا می‌شود.

برنده‌ی جایزه کلیو ، خلاقانه‌ترین اثر جشنواره محسوب می‌شود که حتی ممکن است بتواند مسیر خلاقیت را در صنعت تبلیغات تغییر بدهد.

هرساله جوایزی به آژانس برتر سال، تولیدکننده‌ی برتر سال، تبلیغ‌کننده‌ی برتر سال، شرکت مادر تخصصی برتر سال و آژانس تبلیغاتی برتر هر کشور اهدا می‌شود. همچنین هر سال برای اشخاصی که سهم برجسته‌ای در صنعت تبلیغات داشته‌اند، جایزه‌ای تحت عنوان دستاورد ابدی در نظر گرفته می‌شود.

تالار مشاهیر

این تالار به آثار برجسته‌ی قدیمی اختصاص دارد که امتحان خود را در گذر زمان پس داده و حس احترام و افتخار را در قلب و خاطره‌ی مشتریان و متخصصان تبلیغات حک کرده‌اند. جایزه‌ی تالار مشاهیر در ابتدا مخصوص تبلیغات ویدیویی بود ولی در حال حاضر تمامی بخش‌های تبلیغات محیطی، چاپی، صوتی، دیجیتال، طراحی برند و کمپین یکپارچه را شامل می‌شود. برای ورود به تالار مشاهیر کلیو باید حداقل پنج‌ سال از زمان تولید اثر گذشته باشد.

تندیس

تندیس‌های کلیو از فلز نیکل ریخته‌گری می‌شود و پوشش طلا، نقره و یا برنز بر روی آن قرار می‌گیرد. بر روی بخش پایینی تندیس، پلاکی قرار دارد که نام صاحب اثر، آژانس تبلیغاتی، سال جشنواره و زمینه‌ی تبلیغاتی بر روی آن حکاکی شده است.

این تندیس به وسیله‌ی کارخانه‌ی نیویورکی وایسروی کرییتیو۱۹  تولید می‌شود. برنده‌ی جایزه‌ (برای آثاری که نتیجه‌ی کار گروهی بوده است) می‌تواند برای تمام اعضای گروه خود، تندیس اختصاصی سفارش بدهد.

گسترش جایزهی کلیو

طی دهه‌ی اخیر، جشنواره‌ی کلیو زمینه‌ی‌ رقابت را گسترده‌تر کرده و به سایر حوزه‌ها نیز وارد شده است.

جایزهی سلامت کلیو

کلیو در سال ۲۰۰۹ با ایجاد جایزه‌ی سلامت، زمینه‌ی فعالیت خود را گسترش داد. هدف از این جایزه شناسایی الگوهای برتر در حوزه‌ی سلامت است که توانسته‌اند با خلاقیتی تمام‌عیار با چالش‌ها، ضرورت‌ها و فرصت‌های صنعت رو به رشد سلامت روبه‌رو شوند.

جایزهی سرگرمی کلیو

در سال ۲۰۱۱، کلیو با همکاری هالیوود ریپورتر۲۰، شروع به مدیریت جوایز کی آرت۲۱  کرد. این جایزه، به کشف تمایز در ارتباطات خلاق صنعت سرگرمی می‌پردازد. کی آرت که در سال ۱۹۷۱ آغاز به کار کرده بود، در سال ۲۰۱۵ به مالکیت کامل کلیو درآمد و علاوه بر خاستگاه اصلی خود، یعنی صنعت فیلم، دامنه رقابت را به تئاتر، تلویزیون و بازی‌ گسترش داد.

جایزهی مد و زیبایی کلیو

کلیو با این جایزه به کشف نوآوری‌های برجسته در زمینه‌ی مد و زیبایی می‌پردازد. هرساله، جمعی از مدیران پیشرو در صنعت، ستارگان مد و شخصیت‌های رسانه‌ای، از میان مجموعه‌ای از نامزدهای جهانی، بهترین اثر خلاقانه در زمینه‌ی مد و زیبایی را انتخاب می‌کنند. در راه‌اندازی این بخش، مجله‌ی معتبر و مشهور
دبلیو دبلیو دی۲۲  همکار رسانه‌ای کلیو است.

جایزهی ورزشی کلیو

کلیو اسپرت در تبلیغات و بازاریابی ورزشی به بهترین‌ها جایزه می‌دهد. در این بخش، سالانه هیأت داورانی از مدیران بازاریابی، اعضای لیگ‌های ورزشی، گزارشگران و ورزشکاران گرد هم می‌آیند تا از میان فهرست ثبت‌شده‌ی بین‌المللی، برجسته‌ترین برنامه‌های تبلیغاتی را انتخاب نمایند که باعث بالا رفتن فرهنگ ورزشی شده است.

جایزهی موسیقی کلیو

این بخش که با همکاری مجله بیلبورد ایجاد شده است؛ بر قدرت موسیقی برای ایجاد ارتباط میان مصرف‌کنندگان و برندها تأکید دارد. جایزه‌ی موسیقی کلیو در چهار زمینه اهدا می‌شود:

برندسازی هنرمندان موسیقی

بازاریابی موسیقی

همکاری برندهای موسیقی

استفاده از موسیقی در تبلیغات

این بخش از جشنواره با اجرای زنده‌ی هنرمندان (که قطعه موسیقی برنده را می‌نوازند) به اوج خود می‌رسد. هیأت داوران جایزه‌ی موسیقی کلیو، ترکیبی متشکل از مدیران استودیوهای ضبط، بازاریابان برجسته و هنرمندان موسیقی است.

جایزهی دانشجویی کلیو

کلیو ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به دانشجویان هنر را بخشی از رسالت خود می‌داند. به همین منظور جایزه‌ای را برای آثار دانشجویی در نظر گرفته است. در این بخش، فقط آثاری شرکت داده می‌شود که دانشجویان رسمی دانشکده‌های هنر و فیلم‌سازی در طول دوران تحصیل خود ساخته باشند.

سوپر کلیو۲۳

مهم‌ترین روز در صنعت تبلیغات امریکا، روز برگزاری سوپر باول۲۴  (مسابقه‌ی‌ فینال لیگ فوتبال آمریکایی) است. سوپر کلیو به طور اختصاصی به تبلیغات تلویزیونی پخش‌شده در مسابقه سوپر باول می‌پردازد و با انتخاب تبلیغ برتر، تندیس اختصاصی سوپر کلیو را به آژانس تبلیغاتی برنده اهدا می‌کند.

جشنوارهی کلیو ۲۰۱۶

آخرین مراسم اهدای جوایز کلیو در روز ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ در نیویورک برگزار شد. صاحبان آثار ۱۱ جایزه بزرگ کلیو، ۹۱ تندیس طلا، ۱۵۰ نقره و ۲۱۰ برنز را در ۲۰ بخش تبلیغاتی دریافت کردند. ۳ اثر تبلیغاتی نیز وارد تالار مشاهیر کلیو شدند. برندگان جایزه بزرگ کلیو در ادامه معرفی شده‌اند.

در کلیو شرکت کنید

دوره‌ی بعدی جشنواره در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷ در شهر نیویورک برگزار می‌شود و داوطلبان تا روز ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه ۱۳۹۶) فرصت دارند تا برای ثبت‌نام به وب‌سایتwww.clios.com  مراجعه کرده و آثار تبلیغاتی خود را برای کلیو ارسال کنند.

۱. Clio Award
۲. Time
۳. Wallace A. Ross
۴. Clio
۵. Georg Olden
۶. Bill Evans
۷. Ruth Ratny
۸. New Clio Awards
۹. Consult/Advico Young & Rubicam
۱۰. James M. Smyth
۱۱. VNU
۱۲. Nielsen
۱۳. E5 Global Media
۱۴. Adweek
۱۵. Billboard
۱۶. Copyright
۱۷. Grand Clio
۱۸. Artie Schroeck
۱۹. Viceroy Creative
۲۰. Hollywood Reporter
۲۱. Key Art
۲۲. WWD (Women’s Wear Daily)
۲۳. Super Clio
۲۴. Super Bowl

منبع:

Ray B. Browne and Pat Browne, The Guide to United States Popular Culture, 2001

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *