به کجا چنین شتابان

مردی سوار بر اسبش به سرعت و چهارنعل می تاخت. این طور به نظر می رسید که به جای بسیار مهمی می رود. مردی که کنار جاده ایستاده بود، فریاد زد: کجا می روی؟ مرد اسب سوار جواب داد: نمی دانم از اسب بپرس… این داستان بی شباهت به وضعیت تبلیغات دیجیتال در کشور ما نیست. از یک سو تب این نوع تبلیغات بالا گرفته و از سویی دیگر باید پرسید به کجا چنین شتابان…

با پیدایش فناوری اینترنت و ظهور تجارت الکترونیک، کسب و کارها وارد دنیای دیگری شده و فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی (ICT) تحولی شگرف در تمامی عرصه ها از جمله عرصه کسب و کار به وجود آورده اند که اوج این تحول را امروز در بازاریابی و کسب و کار از طریق رسانه های دیجیتال شاهد هستیم.

بر اساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ درصد تبلیغات جهان به بخش دیجیتال اختصاص پیدا خواهد کرد. بنابراین بخواهیم یا نخواهیم تا چند سال آینده مناسبات دنیای تبلیغات دستخوش تغییرات فراوانی خواهد شد؛ البته تا همین جا نیز جریان بازاریابی و تبلیغات دیجیتال تأثیر محسوسی بر فضای تبلیغاتی کشور ما گذاشته است. به واسطه این تأثیر مصرف کنندگان نقش پررنگ تر و قدرت بیشتری در نقاط تعامل با برند پیدا کرده اند و نقاط تعاملی، هم تعدادشان چندین برابر شده و هم دچار تغییر ماهیت شده اند.

چه در مقام سفارش دهنده تبلیغ و چه در مقام تبلیغ کننده؛ لازم است با گستر ه و امکانات تبلیغات دیجیتال آشنا شویم. در واقع، این حوزه امکانات منحصربه فردی را در اختیار اهالی تبلیغات و صاحبان کسب و کار قرار می دهد. انواع متریک ها و سنجش های لحظه به لحظه، انتشار سریع و آزادانه، افزایش قدرت تحلیل، امکان عبور از مرزهای جغرافیایی، یکپارچه سازی تبلیغات، شکل گیری و تقویت خرد جمعی و از همه مهم تر تعامل مستقیم با مخاطبان؛ جملگی از ویژگی های تبلیغات دیجیتال است که در روش های قدیمی تبلیغات، دسترسی به آن ها بسیار سخت و حتی غیرممکن بود.

 


مشکل عشق نه در حوصله دانش ماست
حل این نکته بدین فکر خطا نتوان کرد

حافظ
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *