برند شخصی خود را چگونه توسعه دهیم؟

مصاحبه با خانم دکتر آذر صائمیان

سازمان قدرتمند را افراد قدرتمند می‌سازند، از این رو کوشش برای توسعه ویژگی‌های فردی از طریق کسب شایستگی‌ها و ایجاد برند شخصی در فضای رقابتی امروز، امری غیرقابل‌اجتناب است. در زمینه اهمیت برند شخصی کاتلر  تحقیقی را انجام داده است که نتایج آن بر وابستگی موفقیت یک برند به توانایی و توسعه مهارت‌های مدیران و کارکنان تأکید دارد. وی معتقد است هرچه سازمان‌ها برای کسب شایستگی‌های کلیدی کارکنان سرمایه‌گذاری نمایند، به موفقیت برند خود در بازارهای رقابتی کمک می‌کنند. با توجه به اهمیت موضوع توسعه شایستگی‌ها و برتری مهارت‌ها در بهبود فضای کسب‌وکار، مصاحبه‌ای با خانم دکتر آذر صائمیان یکی از متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه انجام دادیم.

آذر صائمیان در مقطع لیسانس در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه تهران، در مقطع ارشد در دانشگاه آزاد واحد تهران‌ مرکز و در مقطع دکتری در دانشکده حسابداری و مدیریت دانشگاه شهید بهشتی تحصیل کرده است. او سابقه‌ی بیش از ۲۰ سال تدریس  در دانشگاه‌ها و مؤسسات تولیدی و صنعتی و ۱۵ سال ارائه خدمات مشاوره مدیریت را در کارنامه خود دارد. همچنین تألیف بیش از ۷۰ مقاله در مجلات ISI ، مجلات علمی- پژوهشی و مجلات تخصصی و تالیف و ترجمه سه کتاب از جمله فعالیت‌های پژوهشی اوست.

رساله دکتری صائمیان با عنوان طراحی و تبیین مدل توسعه برند شخصی مبتنی بر شایستگی فردی، اولین رساله دکتری با موضوع برند شخصی در ایران است. تقدم صائمیان در وارد شدن به بحث برند شخصی با دغدغه‌مندی و تعمقی همراه است که پس از خواندن این گفتگو بر خوانندگان آشکار می‌شود. دکتر آذر صائمیان در حال حاضر رئیس شورای سیاست‌گذاری مجله مدیریت، عضو هیات مدیره جمعیت توسعه علمی کشور و قائم‌مقام دبیر کل انجمن مدیریت ایران است.

از نظر شما برند شخصی چیست و چه ویژگی‌هایی را توسعه می‌دهد؟

برند شخصـی  ایده قدرتمنـد، اثرگـذار، روشن و مثبتی است که هر زمان دیگران به شما فکر کننـد به ذهنشان خطور می‌کند. برنـد شخصی نشان‌دهنده ارزش‌هـا، باورها و توانایی‌های افرادی است که برای ایجاد و توسعه آن چشم‌انداز و برنامه‌های اجرایـی دقیـق دارند. برندسازی شخصی فرآیندی است که افراد و تخصص‌شان را مثل برندهای تجاری علامت‌گذاری می‌کند. مفهوم برندسازی شخصی می‌گوید موفقیت از خود فرد به دست می‌آید؛ به این معنا که ذات و ماهیت یک فرد مشخص می‌کند که وی موفق خواهد بود یا نه. به علاوه، این فرآیند به صورت ایجاد یک دارایی که به فرد خاصی تعلق دارد نیز تعریف می‌شود؛ و پیکر، پوشش، ظاهر فیزیکی و زمینه‌های دانش را دربرمی‌گیرد؛ اما برندسازی شخصی، فقط به این موارد محدود نمی‌شود و منجر به یک احساس منحصربه‌فرد، به‌یادماندنی و ایده‌آل در صاحب برند می‌شود.

برند شخصی نشان می‌دهد که شما چه کسی هستید؟ چه کار می‌کنید؟ و چه چیز متفاوتی در شما وجود دارد؟ یا چگونه برای بازار هدف‌تان ارزش‌آفرینی می‌کنید. مونتویا، نویسنده کتاب برندی به نام شما و پدیده برندسازی شخصی می‌گوید: هرکسی، خواه‌ناخواه، دارای یک برند شخصی است. هدف باید این باشد که آن برند طوری طراحی شود که تأثیری واضح و حائز اهمیت در مورد شما و کارتان ایجاد کند، چه شما کارآفرین یا صاحب کسب‌وکاری کوچک باشید چه مدیرعامل یک شرکت بزرگ، برند شخصی زمانی معتبر می‌باشد که شما در رفتارهایتان وحدت رویه داشته باشید. داشتن چشم‌انداز شخصی، دانش، مهارت، قدرت یادگیری، تفکر، اعتماد و علاقه مساوی با دارا بودن برند شخصی می‌باشد.

اجازه دهید در اینجا به این نکته بپردازم که وایت برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ واژه «شایستگی» را برای توصیف ویژگی‌های شخصیت مرتبط با عملکرد برتر و انگیزه بالا معرفی کرد. وی تأکید داشت که ویژگی‌های شخصیتـی فرد شامل کلیه ارزش‌ها و باورهایی می‌شود که در رفتار فرد نمایان می‌شود. وی همچنین به داشتن انگیزه شخصی برای پیشرفت تأکید داشت و معتقد بود که بدون انگیزه بالا نمی‌توان عملکرد مطلوب داشت. این تحقیقات همچنان ادامه داشت تا در دهه ۱۹۶۰ رویکرد شایستگی به صورت رسمی در دانشگاه هاروارد مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفت.

دانشگاه هاروارد در تبیین مؤلفه‌های اثرگذار بر شایستگی نقش اصلی را داشت. تام پیترز نیز از جمله افرادی بود که در حوزه برند شخصی مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای انجام داد. اصطلاح برند شخصی اولین بار در یک مقاله در سال ۱۹۹۷ توسط تام پیترز استفاده و مطرح شد.

 معمولاً مدیران و کارشناسان بیشتر با واژه برند محصول و برند شرکت آشنا هستند و کمتر در مورد برند شخصی و ویژگیهای آن اطلاع دارند، وجوه تمایز و تفاوت این دو در چیست؟

 اجازه دهید ابتدا هر کدام از این دو واژه را تعریف کنیم و سپس از تفاوت‌هایشان سخن بگوییم.

برند محصول: این‌ برند، جهت افزایش درک مشتریان از ویژگی‌ها، تمایزات و برتری‌های موجود در کالا و محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برند طیف گسترده‌ای از نیاز مشتری تا قلمرو محصول، کیفیت و بسته‌بندی محصول و… را شامل می‌شود.

برند شخصی: به این برند، ایندیویژوال برند  نیز گفته می‌شود. ایـــن برنــــــد بر اســاس ویژگی‌هـــا و مهارت‌هـــای شخصیتــی، فرهنگـــــی، تخصصــی و اجتماعی شکل می‌گیرد و با برنامه‌ریزی مشخص و مدون، فرآیند رشد و ارتقای جایگاه فرد را در جهت دست‌یابی به فرصت‌های جدید تقویت می‌نماید.

با مطالعــه ویژگی‌هــای هرکدام از دو برند محصول و برند شخصی می‌توان به تفاوت‌ها، تمایزات و همچنین وجوه اشتراک آن‌ها دست یافت. در برند محصول، مشتری توجه خود را به کالا و ویژگی‌های آن معطوف می‌نماید و خیلی به سایر موضوعات قبل از فرآیند تولید محصول حساس نیست. در حالی که در برند شخصی این حساسیت مستمر و فراگیر است. برند محصول حاصل کارکرد مجموعه سیستم‌ها، منابع انسانی، منابع مالی، فناوری‌ها و امکانات در قالب یک شرکت است؛ در حالی که برند شخصی حاصل تلاش‌ها و سخت‌کوشی‌های خود فرد است. لذا در برند شخصی توسعه و گسترش شایستگی‌ها بسیار مهم است. من همواره گفته‌ام که یادمان باشد که بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات، حاصل تلاش‌های بهترین افراد است. پس همه انواع برند زاییده تفکر، اندیشه و عملکرد افراد صاحب‌نظر و خبره می‌باشد.

 کسب چه ویژگیها و مهارتهایی به ایجاد برند شخصی کمک میکند؟

 افراد برای داشتن برند شخصی مطلوب باید ویژگی‌های مختلفی را از طریق کسب دانش، مهارت و تجربه بیاموزند و آن‌ها را به کار گیرند. بدون مهارت‌های حرفه‌ای، انسانی و ادراکی افراد نمی‌توانند حوزه برند شخصی خود را توسعه دهند. در این زمینه حداقل سه مؤلفه اساسی باید مد نظر ‌باشد که عبارت‌اند از:

۱-  مؤلفههای فرهنگی.

۲-  مؤلفههای اجتماعی.

۳-  مؤلفههای تخصصی.

 بدیهی است هرکدام از این سه مؤلفه خود به مجموعه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند که بدین ترتیب موضوع اثرگذاری آن‌ها بر توسعه برند شخصی طیف گسترده‌ای را دربرخواهد گرفت. با توجه به مطالعات و تحقیقات انجام‌شده، مؤلفه‌های سه‌گانه فوق را برای برند شخصی در رساله دکتری خودم به شکل ۱ ارائه نمودم.

مؤلفه‌های اثرگذار بر برند شخصی عمدتاً از سه حوزه دانش، مهــارت و نگــــرش سرچشمه می‌گیرد که این سه به ‌عنوان شایستگی‌هـا نیز مطــرح می‌باشــند. از سویی دیگر مجموعه این شایستگی‌هــــا ریشـــــه در بنیان‌های فرهنگی دارند که می‌تواند تأثیرات مثبتی در ایجاد و توسعه برند شخصی داشته باشد. در زمینه فرهنگ، موضوعاتی نظیر ارزش‌ها، باورها، انگیزش، سبک زندگی، ویژگی‌های شخصیتی و رویه‌های اثرگذاری و تأثیرپذیری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 برای مؤلفه‌های اجتماعی با توجه به گستردگی آن‌ها می‌توان عوامل بی‌شماری را معرفی کرد که هر یک به نحوی بر رفتار و شخصیت افراد تأثیر می‌گذارد. این عوامل اصلی و عمده عبارت‌اند از: اوضاع اقلیمی، موقعیت جغرافیایی، مذهب، نظام حاکم بر جامعه (در سطح خرد و کلان) عوامل تاریخی، قوانین و مقررات، مداخلات خارجی و داخلی و عواملی از این دست که در ایجاد و تقویت یا توسعه فرهنگی و اجتماعی افراد مؤثر می‌باشند.

از سوی دیگر بدون مهارت‌های تخصصی، افراد نمی‌توانند برند شخصی سطح بالایی داشته باشند؛ به عبارت دیگر دارا بودن دانش و مهارت تخصصی در حرفه شخصی از الزامات برند شخصی می‌باشد. در این زمینه موضوعاتی مانند یادگیری سازمانی، توسعه دیگران، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، رهبری، ارتباطات اثربخش، بصیرت و موضوعاتی از این دست قرار دارند که وجه تمایز افراد را تعیین می‌کند.

همچنین شبکه‌سازی یکی از ابزارهای مهم و حیاتی تلقی می‌شود. طبیعتاً موفق‌ترین روابط حاصل تعاملات کوچک هستند. شبکه‌سازی تنها در مورد ایجاد ارتباط نیست، بلکه حفظ و توسعه این ارتباطات است. قسمتی از برند شخصی، عمل کردن به وعده برند است. وعده‌های برند به شما کمک می‌کنند که کارهای خود را بر اساس تعهدی که به دیگران دارید انجام دهید. نکته دیگر این که در برند سازی شخصی باید از آموزه‌های دینی و فرهنگی خود کمک گرفت و آن‌ها را با الگوهای متناسب علمی وفق داد.

برای اعتبار بخشی به یک برند شخصی چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ آیا داشتن هدف برای برند شخصی کفایت میکند؟

 به نکته خوبی اشاره فرمودید. بیشتر مواقع از من می‌پرسند آیا ایجاد برند شخصی در کوتاه‌مدت و با اهداف تعیین‌شده امکان‌پذیر است؟ اجازه دهید الزامات ایجاد برند شخصی را حضورتان مطرح کنم. برخی از اصلی‌ترین این الزامات عبارت‌اند از:

داشتن چشمانداز: برای ساختن برند شخصی باید چشم‌انداز خود را تعریف و تبیین کرد. این چشم‌انداز باید بلندمدت و به‌خوبی قابل سنجش و اندازه‌گیری باشد. از سوی دیگر شور و شوق و انگیزه ایجاد نماید. بدون چشم‌انداز روشن به سختی می‌توان به اهداف خود رسید. با تدوین چشم‌انداز است که ترسیم جایگاه برند شخصی در آینده امکان‌پذیر می‌شود.

تعیین حدود و قلمرو فعالیت: تعیین قلمرو برند شخصی بسیار مهم است. این امر کمک می‌کند تا از پراکندگی که در طی مسیر ایجاد برند اتفاق می‌افتد، جلوگیری شود.

تغییر و بهبود نگرش: همواره این امکان وجود دارد که با حرکت در مسیر تخصصی شدن مؤلفه‌های برند شخصی، تغییر نگرش نیز اتفاق بیفتد. باید این تغییرات را به سمت بهبود و ارتقا سوق داد و نگرش‌های منفی را مدیریت کرد.

کسب شایستگیهای لازم: یکی از رازهای مهم در ماندگاری برند شخصی کسب شایستگی‌هایی است که به توسعه برند و ارائه خدمات باارزش‌تر کمک می‌کند. یادمان باشد که شایستگی‌ها نیز مانند قوطی کنسرو تاریخ مصرف دارند و باید به‌روز باشند.

کسب برتری در شایستگیها: یکی از موضوعاتی که موجب قدرت برند شخصی می‌شود این نکته است که در شایستگی‌ها باید برتری را حفظ کرد. اجازه دهید مثالی بزنم. مثلاً اگر ۵ نفر در یک‌رشته تخصص و مهارت لازم را چه از نظر فنی و سخت‌افزاری و چه از نظر انسانی و نرم‌افزاری داشته باشند، فردی که برتری بیشتری نسبت به سایرین دارد برند شخصی معتبرتری خواهد داشت.

یادگیری چابـک:  ذات یادگیـــــری در بیشــــتر تخصص‌ها مطرح است ولـی در برنــد شخصــی یادگیری چابک حرف اول را می‌زند. در یادگیری چابک نه‌تنها افراد دائماً در حال یادگیری هستند بلکه با چابکی هرچه بیشتر این کار را انجام می‌دهند و گاهی یادگیری ترکیبی در این فرآیند به چابک شدن آنان نیز کمک می‌کند.

خلق ارزش:  حاصل تمام تلاش‌ها برای برند شخصی، خلق ارزش است؛ به عبارت دیگر کسب دانش، مهارت و تخصص لازم و به‌روزرسانی آن‌ها کمک می‌کند تا فرد دارای برند شخصی ارزشی را خلق نماید که تمایز و برتری در آن موج می‌زند. این همان جایگاهی است که برند شخصی را معنادار می‌کند.

برای ساخت برند شخصی باید به صورت گام‌به‌گام قدم برداشت. برای این کار ضمن ساختن و توسعه مهارت‌های فردی باید توان شخصی را در به‌کارگیری شبکه ارتباطی نیز توسعه داد؛ به طوری که با ایجاد یک ارتباط قدرتمند از طریق رسانه‌ها و اینترنت بتوان در توسعه برند شخصی به صورت حرفه‌ای وارد شد. همچنین داشتن مهارت‌های موفقیت در کار شامل سخت‌افزار – نرم‌افزار و مهارت کار با شبکه‌های اجتماعی و از همه مهم‌تر داشتن تخصص لازم روی یک موضوع و تسلط بر آن در محیط کار موجب ایجاد ارزش برای ارائه کمک‌های بیشتر به متقاضیان خدمات و محصولات به صورت قدرتمند و سطح بالا می‌گردد.

بسیاری از افراد تلاش دارند تا افراد مشهوری شوند آیا با مشهور شدن میتوان صاحب برند شخصی شد؟

 اجازه دهید نظر خودم را در مورد شهرت و برند شخصی بگویم. این دو بسیار با هم متفاوت هستند. شما ممکن است با افرادی مواجه شوید که به اندازه کافی شهرت دارند ولی خوش‌نام نیستند. شهرت دارند و مشهورند ولی تخصص لازم را ندارند؛ به عبارت دیگر شهرت آنان ناشی از عوامل و موقعیت‌هایی است که در آن قرار دارند و اگر آنان را از آن پست و مقام یا موقعیت خارج کنند هیچ نقطه قوتی ندارند که بتوانند با آن خود را مطرح کنند. پس شهرت با برند شخصی بسیار تفاوت دارد. در برند شخصی فرد تمایز و برتری تخصصی دارد. خوش‌نام است، صداقت دارد و قابل اعتماد است، پوینده است و برای حل مسئله کمک می‌کند. درحالی که در شهرت لزوماً این ویژگی‌ها وجود ندارد.

اگر بخواهید برندسازی شخصی و چالشهای آن در ایران را آسیبشناسی کنید، از زاویه دید شما چه انتقادهایی به اقدامات برندسازی شخصی متداول در ایران وارد است؟

به نظرم آسیب‌شناسی برند شخصی در ایران از چند بعد قابل بررسی است. این ابعاد عبارت‌اند از: بعد اجتماعی، بعد اقتصادی، بعد فرهنگی – هنری، بعد مدیریتی و…که در قالب دو رویکرد تخصصی و عمومی قابل بحث می‌باشد. واقعیت این است افرادی که تمایل دارند در حوزه‌های یادشده صاحب برند شخصی باشند کمتر به شایستگی‌های اساسی برای خلق و توسعه برند شخصی آگاهی دارند و بیشتر بر اساس غرایز طبیعی خود عمل می‌کنند. از سوی دیگر فرآیند ایجاد برند یک فرآیند بلندمدت و زمان‌بر می‌باشد در حالی که اکثر افراد می‌خواهند یک‌شبه ره صدساله را بپیمایند و اصولاً وقت زیادی را به فراگیری این مهم اختصاص نمی‌دهند.

موضوع دیگر این است که در برند شخصی انسجام و یکپارچگی بسیار مهم است و یکی از تأکیدات در این حوزه تعیین قلمرو مخاطبان و تمرکز روی موضوع برند شخصی است؛ به عبارت دیگر جایگاه برند شخصی باید معلوم و مشخص باشد. اجازه دهید مثالی بزنم وقتی در ایران  یک چهره ورزشی وارد حوزه سیاست می‌شود به  این دلیل که مثلاً این فرد چهره‌ای محبوب است مورد استقبال قرار می‌گیرد. ولی واقعیت این است که وی برای انجام فعالیت‌های تخصصی در این رشته اصلاً شایستگـی لازم را نــدارد. این ‌یکی از آسیب‌های مهم برند شخصی در ایران است که وقتی فرد در یک قلمرو موفق می‌شود، می‌خواهد در قلمرو دیگری که در آن تخصص ندارد هم ورود پیدا کند. مشکل جدی اینجاست که از اعتماد عمومی در این زمینه سوءاستفاده می‌شود.

یکی از انتقاداتی که می‌توان به‌ طور جدی مطرح کرد این است که برخی تصور می‌کنند برای جای گرفتن در اذهان عمومی باید به ظاهر خود توجه بیشتری کنند و دائماً به عناوین مختلف خود را در صدر اخبار قرار دهند. البته داشتن پوشش مناسب به هیچ وجه منظور ما نیست بلکه آن چیزی که به عنوان آسیب مطرح می‌شود استفاده از لباس‌هایی با طرح‌ها وتنوع رنگ‌های عجیب‌وغریب و نمادهای غیرمتعارف است. فراموش نکنیم برند شخصی با مسئولیت‌پذیری، ایجاد اعتماد و صداقت شروع می‌شود و با ارائه خدمات متمایز و تخصصی و مشعوف نمودن مستمر مخاطبان به اوج خود می‌رسد.

 کدام مؤسسات داخلی در زمینه آموزش برندسازی شخصی فعالیت جدی و حرفهای دارند؟

 یکی از مؤسسات معتبری که در این حوزه بیش از دیگران تلاش کرده تا این مفهوم را در سازمان‌ها و در بین مدیران نهادینه نماید انجمن مدیریت ایران است. این انجمن بیش از ۶۰ سال در ارائه خدمات مدیریت به سازمان‌های دولتی و خصوصی سابقه دارد و همچنین ۱۱ سال است که دارای رتبه ممتاز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بین انجمن‌های علمی کشور می‌باشد. تاکنون مقالات، سمینارها و سخنرانی‌هایی در حوزه برند شخصی از سوی انجمن مدیریت در تهران و شهرستان‌ها چاپ و برگزار شده است که با استقبال فراوان مواجه گردیده است. به جرأت می‌توان انجمن مدیریت را یکی از مؤسسات پیشرو در اشاعه این دانش در کشور دانست.

 شما کتابی با عنوان برندینگ شخصی آنلاین تألیف کردهاید، لطفاً در مورد این کتاب بیشتر توضیح دهید.

 بله. عنـــوان کتــاب برندینگ شخصی آنلاین است که بــا همـکاری آقــای دکــتر جــواد فقیهی پور و با حمایت علمی انجمــن مدیریت ایــران در اردیبهشت ۱۳۹۵ چاپ و منتشر گردید. این کتاب در ۸ فصل به موضوعاتی نظیر مفاهیم برندسازی شخصی آنلاین، شهرت آنلاین، ارتباطات و شبکه‌سازی، شبکه‌های اجتماعی، گوگل، سئوی شخصی، وب‌سایت شخصی و بلاگری می‌پردازد. هدف از تألیف کتاب، توسعه روابط با استفاده از تکنولوژی‌های نوین به منظور تقویت برند شخصی می‌باشد. در این زمینه توانایی و مهارت کار با ابزارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باید به عنوان یک مهارت پایه برای افراد تلقی شود. یکی از راه‌های توسعه فردی، داشتن برند شخصی است که به شما، کارتان و ارتباطات‌تان، مزیت و برتری می‌بخشد. برندینگ شخصی آنلاین ایجاد و توسعه برند در فضای مجازی است که نشان می‌دهد شما چه کسی هستید، چه کار می‌کنید و چه چیز متفاوتی در شما وجود دارد و چگونه برای بازار هدف‌تان ارزش‌آفرینی می‌کنید.

   آینده برندسازی شخصی را چگونه میبینید؟

 با توجه به گسترش و توسعه شبکه‌های اجتماعی از یک‌سو و علاقه‌مندی بیشتر افراد به کسب و توسعه برند شخصی از سوی دیگر، در سال‌های آینده شاهد گسترش بیشتر آن نزد افراد متخصص خواهیم بود. همچنین با توجه به این که در سال‌های اخیر امکان جذب و مشارکت افراد صاحب برند با تخصص‌های ویژه در پروژه‌های بزرگ میسر و ممکن گردیده است این انتظار وجود دارد که سهم قابل توجهی از برنامه‌های اجرایی سازمان‌ها به افراد صاحب برند محول گردد.

نکته دیگری که لازم می‌دانم به آن اشاره نمایم این است که سازمان‌های بزرگ و پیشرو برنامه‌های شایستگی مدیران و کارشناسان را چند سالی است که در دستور کار دارند و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی خود را برای پیشبرد این برنامه‌ها بسیج نموده‌اند. این سازمان‌ها اعتقاد دارند که افراد متخصص با مهارت و تسلط لازم برای انجام فعالیت‌ها بسیار بهتر می‌توانند نام شرکت و سازمان آن‌ها و یا محصولات‌شان را پشتیبانی نمایند. به همین دلیل سرمایه‌گذاری بر روی افرادی که ظرفیت و پتانسیل لازم برای برند شدن را دارند مدتی است که در این شرکت‌ها شروع شده است. با توجه به این موارد می‌توان امیدوار بود که در جذب و استخدام نیز به مقوله‌ی داشتن برند شخصی و تخصصی نیز توجه بیشتری شود. یکی دیگر از سناریوهای آینده، رقابت برای جذب افراد صاحب برند در بین شرکت‌های بزرگ و استـارتاپ‌هــا مـی‌باشــد.

  به عنوان آخرین سؤال چه توصیهها و گامهایی برای توسعه برند شخصی آنلاین دارید؟

 برای توسعه برند شخصی باید اقدامات زیادی صورت گیرد. اصولاً ایجاد و توسعه برند شخصی، فعالیتی است که به‌طور مستمر می‌بایست ادامه داشته باشد. در اینجا چند گام اساسی برای برند شخصی را مطرح می‌کنم:

۱) قبل از مجازی شدن، واقعی باشید: خودتان را آن گونه که هستید توصیف کنید. ویژگی‌های خود و بیانیه‌ی برند  خود را تهیه کنید و آن‌ها را به آنچه در واقعیت هستید، نزدیک کنید.

۲) معیارهای خود را بشناسید: باید تعیین کنید که وقتی، شخصی شما را در اینترنت جستجو می‌کند، چه معیارهایی را در مورد شما ببیند؟

۳) با کارهای ساده شروع کنید: ابتدا به نام خود، یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی ثبت کنید و دارای هویت آنلاین شوید. بسیاری از مردم سایت‌های ساده و یک‌صفحه‌ای ایجاد می‌کنند که شکل مجازی رزومه است‌ و شامل اطلاعات تماس شخص می‌باشد. این سایت‌ها اطلاعات خوبی در اختیار جویندگان می‌گذارند و جایگاه شما را ارتقا می‌دهند.

۴) واقعی را با مجازی ارتباط دهید: دنیای مجازی و واقعی خود را با هم ترکیب کنید. برند آنلاین شما باید انعکاسی از برند آفلاین شما باشد و برعکس؛ تا یکدیگر را تقویت کنند. همچنین سایت‌ها و شبکه‌هایی که شما به صورت آنلاین در آن‌ها فعال هستید، باید همدیگر را تبلیغ کنند. برای مثال در صفحه‌ی لینکدین خود، اسلایدهایی از یک سخنرانی قرار دهید و برنامه‌های سخنرانی را در وبلاگ خود تبلیغ کنید. شبکه‌ اجتماعی و فعالیت آنلاین، ابزار مناسبی برای انجام این کار هستند.

۵) توسعه ارتباطات: بعد از این‌که، کارهای مقدماتی را انجام دادید وقت آن است که قدم‌های مهم‌تری بردارید. ارتباطات خود را گسترده‌تر کنید تا حوزه‌های دیگر را دربرگیرد و برند شخصی شما را به دیگران بشناساند.

    از اینکه وقت خود را در اختیار ماهنامه نگاه شرقی قرار دادید تشکر میکنیم.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *