انجمن بین‌المللی تبلیغات

انجمن بین‌المللی تبلیغات یک مؤسسه‌ی راهبردی در زمینه‌ی ارتباطات، بازاریابی و تبلیغات است. این نهاد بین‌المللی در سال ۱۹۳۸ میلادی در شهر نیویورک آغاز به کار کرد و در حال حاضر (۲۰۱۷) در سراسر دنیا فعالیت دارد. انجمن بین‌المللی تبلیغات برای هماهنگی با قوانین داخلی کشورها، ساختار اداری متفاوتی دارد و ممکن است در برخی از کشورها به ‌صورت یک شرکت و در برخی دیگر در قالب یک سازمان علمی به فعالیت بپردازد. برگزاری سمینارها، دوره‌های آموزشی و فعالیت‌های تبلیغاتی با دامنه‌ی وسیع از جمله رسالت‌های این سازمان بین‌المللی است.

مأموریت و اهداف انجمن بین المللی تبلیغات شامل موارد زیر است:

ترویج نقش حیاتی تبلیغات به ‌عنوان یک عنصر جدایی‌ناپذیر از اقتصادهای سالم و تأسیس رسانه‌های متنوع و مستقل

فراهم کردن فرصت بحث و گفتگو در رابطه با کاربرد بازاریابی‌ حرفه‌ای و تأثیر آن‌ بر دنیای پر تغییر کنونی

تشویق آموزش بیشتر و ترویج خود مقرراتی در تبلیغات

ترویج برندسازی و حمایت از آزادی در انتخاب مشتری و گفتمان تجاری

هدایت و رهبری در رشد حرفه‌ای از طریق آموزش ارتباطات و بازاریابی

این انجمن به فراخور زمان و با توجه به موقعیت اقتصادی هر کشور، فعالیت‌های مختلفی در دنیای تبلیغات انجام می‌دهد؛ تمام این فعالیت‌ها در جهت اهداف کلی و سازمانی این نهاد بین‌المللی توسط اعضا و شعبه‌هایش انجام می‌شود.

اولین گام‌ها

توماس آشوِل۲ ناشر مجله‌ی صادرات و کشتیرانی۳  در نیویورک، به دنبال ایجاد تحولی عظیم در بخش بازاریابی و تبلیغات بود. او با توجه به سابقه‌ی طولانی که در زمینه‌ی تجارت داشت، برای اجرایی کردن ایده‌هایش در تاریخ ۸ آوریل ۱۹۳۸ دوازده مدیر تبلیغات در بخش صادرات را در باشگاه هاروارد نیویورک گرد هم آورد و از این طریق انجمن تبلیغات بین‌المللی تأسیس شد. در ابتدا آن‌ها مجبور شدند از نام «انجمن تبلیغاتِ صادرات»۴  برای خود استفاده کنند؛ چرا که نام «انجمن بین‌المللی تبلیغات» قبلاً ثبت‌ شده بود. در همان ابتدا بیش از ۱۳۰ نفر در این انجمن مشغول به فعالیت شدند. نخستین رئیس انجمن شرلی وودِل۵  بود که اولین تعریف را از ماهیت این انجمن ارائه داد: «سازمانی برای تبادل ایده‌ها و تجربیات که می‌کوشد بهره‌وری اعضای آن در زمینه‌ی  تبلیغات خارجی ارتقا پیدا کند.» او ساختار سه‌جانبه‌ای را پیشنهاد کرد که متشکل از تبلیغ‌کنندگان، آژانس‌های تبلیغاتی، رسانه‌ها و نمایندگان آن‌ها بود.

دوران رشد و توسعه

این سازمان تا دهه‌ی ۵۰ میلادی گام‌های مهمی برای رسیدن به اهداف خود در جهت بین‌المللی‌تر شدن برداشت. در سال ۱۹۵۳ بیش از یک‌پنجم از مجموع ۵۰۰ نفر عضو انجمن، در خارج از امریکا مشغول به فعالیت بودند. در سال ۱۹۵۸ وقتی بیستمین سالگرد فعالیت انجمن جشن گرفته می‌شد، تعداد کل اعضا به ۱۱۶۰ عضو رسیده بود که ۶۰۰ نفر از آن‌ها در خارج از امریکا فعالیت داشتند. این موضوع نشان می‌دهد که تلاش‌های این سازمان در جهت بین‌المللی‌ شدن در این دهه بسیار مؤثر بوده است و این تغییرات در تعداد اعضای خارجی باعث شد تا نام این سازمان به نام کنونی تغییر کند. بخش اروپایی این انجمن در دهه‌ی ۵۰ فعالیتش را آغاز  و کنفرانس‌های متعددی برگزار کرد. تغییرات درون‌سازمانی برای ورود به دنیای تبلیغات و بازاریابی جهانی و خارج از مرزهای امریکا از میان همین کنفرانس‌ها کلید ‌خورد. در دهه‌های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ میلادی شرایط برای این انجمن بین‌المللی بیشتر از گذشته فراهم شد تا به قلب تبلیغات و بازاریابی کشورهایی مانند ونزوئلا، مکزیک، هلند و سایر کشورها وارد شود. بین سال‌های۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ برنامه‌های آموزشی مختلفی توسط این انجمن در نقاط متعدد دنیا آغاز شد و تدریس بازاریابی و ارتباطات با ارائه‌ی مدارک معتبر در دستور کار این سازمان قرار گرفت. انجمن بین‌المللی تبلیغات روند رو به رشد خود را تا سال ۲۰۰۰ ادامه داد. پس از آن سال این انجمن بر روی قدرتمندترکردن شعبه‌ها و سایر نهادهای وابسته در قاره‌های دیگر دنیا کار کرد تا بتواند سیاست‌های بنیادی انجمن را در ابعاد جهانی اجرایی کند.

دستاوردها

انجمن بین‌المللی تبلیغات در حال حاضر در بیش از ۴۰ کشور دنیا فعالیت منسجم دارد و تعاریفی که این انجمن در حوزه‌ی تبلیغات وارد کرده است، بر نحوه‌ی استفاده‌ی بازاریابان از ارتباطات و تبلیغات تأثیر فراوانی گذاشته است. این انجمن همچنین تعاریف مشخصی برای یک سازمان تبلیغاتی و ساختار درونی آن تنظیم کرده و در اختیار اعضایش قرار داده است. برنامه‌های آموزشی این انجمن از سال ۲۰۰۸ گسترش پیدا کرد و از آن زمان این برنامه‌ها در تربیت نیروهای موردنیاز صنعت تبلیغات و ارتباطات نقش به‌سزایی داشته است.

۱.International Advertising Association
۲.Thomas Ashwell
۳.Export Trade & Shipper
۴.Export Advertising Association
۵.Shirley Woodell

منبع:

iaaglobal.org (International Advertising Association Official Website), 2017